Pri výbere rekuperačnej jednotky je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových parametrov, ktoré ovplyvňujú jej výkon a účinnosť. V tomto článku sa pozrieme na najdôležitejšie faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe, aby ste si vybrali správnu jednotku pre svoj domov alebo kanceláriu, a aby vyhovovala vašim potrebám.
1. Kapacita prúdenia vzduchu
Kapacita rekuperačnej jednotky určí optimálnu rýchlosť výmeny vzduchu v budove. Je potrebné vypočítať príslušnú hladinu prúdenia vzduchu pre prívod a odvod vzduchu. Normálna výmena vzduchu v dome by mala byť okolo 0,7 krát za hodinu. Ako to vypočítať?
Vynásobte využiteľnú podlahovú plochu priemernou výškou miestnosti. Je to samozrejme veľké zjednodušenie a architekt by mal vykonať podrobný výpočet na základe typov miestností, objemov miestností a počtu obyvateľov. Vyššie uvedené informácie sú v súlade s normou EN 16798-1: 2019.
2. Dostupný tlak rekuperácie alebo externý statický tlak
Mnoho kupujúcich nevenuje veľkú pozornosť dostupnému tlaku jednotky. Je to chyba, pretože tento parameter hrá v jednotke zásadnú úlohu, rovnako ako účinnosť systému rekuperácie. Zjednodušene povedané, je to sila, ktorú generuje rekuperácia na tlačenie vzduchu pozdĺž potrubného systému a na nasávanie vzduchu z exteriéru. Ak je externý statický tlak príliš nízky, vzduch nebude môcť dosiahnuť posledné vzduchové ventily v potrubí.
Napríklad na trhu sú ponúkané jednotky s vonkajším statickým tlakom menej ako 100 Pa, ale za veľmi atraktívnu cenovú hladinu. Ich bežnou vadou (spôsobenou nedostatočným výkonom) je tepelné preťaženie ventilátorov, ktoré je potom potrebné vymeniť, čo spôsobuje ďalšie náklady. Navyše sa takéto zariadenie vyznačuje veľmi nízkou energetickou účinnosťou a účinnosťou, a preto neplní svoju funkciu.
3. Účinky predimenzovania alebo poddimenzovania HRU
Začnime tým, že jednotka na spätné získavanie tepla by mala byť trochu predimenzovaná. Pravidlom je vyberať rekuperačnú jednotku takým spôsobom, aby fungovala na svojej 70 – 75 % maximálnej kapacity. To zaručuje, že sa v prípade potreby použije záložný prúd vzduchu, napr. keď máme viac hostí alebo vyššiu aktivitu.
Dôsledky poddimenzovania, inými slovami, príliš malého VZT sú však kritické. Jednoducho povedané ventilačný systém nebude plniť svoju funkciu. Posledné vzduchové ventily v potrubnom systéme nedosiahnu určené prúdenie vzduchu, ak rekuperácia nebude mať dostatočnú kapacitu alebo dostupný tlak a to môže viesť k nulovému prietoku v premise. V takejto miestnosti nebudete mať žiadnu výmenu vzduchu.
4. Hodnotenie energetickej účinnosti
Po skontrolovaní energetického štítku, ktorý nájdete buď v produktovom liste, alebo vo svojej príručke k MVRT, uvidíte 3 hodnoty: mieru rekuperácie tepla, o ktorej sme už hovorili, trieda energetickej účinnosti a hlučnosť alebo presnejšie hladina akustického výkonu. Hodnotenie energetickej účinnosti je jasným indikátorom pre zákazníkov o tom, či má zariadenie efektívny výkon. Pozor na nové označovanie energetickej účinnosti, ktoré sa zaviedlo v roku 2021 a dramaticky zmenilo zaradenie spotrebičov do energetických tried.
5. Hladina hluku
Ďalším dôležitým parametrom pre výber je akustický výkon alebo úroveň hluku jednotky, a teda koľko decibelov jednotka „emituje“ vo vzdialenosti od krytu (dôležité: nejde o hladinu hluku celého systému). Nie je potrebné pripomínať, že čím nižšia je hodnota akustického výkonu, tým lepšie, pretože pracuje tichšie.
Stojí za zmienku, že aj rozdiel niekoľkých decibelov medzi jednou jednotkou a druhou by mohol znamenať, že jedna z nich je zhruba povedané o polovicu tichšia ako druhá. Často na vás neurobí dojem o 1-2 decibely menej alebo viac, ale v skutočnosti vám môže pomôcť pri výbere tichej rekuperačnej jednotky.
6. Typy výmenníkov tepla
Výmenník je mimoriadne dôležitou súčasťou jednotky na spätné získavanie tepla, pretože ovplyvňuje rýchlosť spätného získavania tepla zariadenia. Hlavné typy výmenníkov tepla sú rotačné, prietokové a protiprúdové výmenníky tepla. Rotačné výmenníky tepla využívajú otáčajúci sa rotor, ktorý prechádza medzi teplým a studeným médiom, aby prenášal teplo. Prietokové výmenníky tepla sú navrhnuté tak, aby teplonosné médium prúdilo cez systém potrubí, kde odovzdáva teplo druhému médiu cez stenu potrubia. Protiprúdové výmenníky tepla umožňujú prúdenie dvoch médií v opačných smeroch, čo maximalizuje tepelnú účinnosť a zlepšuje teplotný rozdiel medzi médiami.
7. Miesto umiestnenia rekuperačnej jednotky
Na začiatku by ste si mali prečítať pokyny výrobcu o umiestnení jednotky. Zvyčajne sú podobné pre rôzne modely a výrobcov. Je to preto, že existujú všeobecné pravidlá týkajúce sa prevádzkového prostredia jednotky. Preto by mala byť jednotka s rekuperáciou tepla namontovaná vo vnútorných priestoroch, v priestoroch s celoročnou teplotou nad nulou a vzduch by mal byť mierne suchý, pokiaľ výrobca neumožňuje iné podmienky. Rekuperačná jednotka by mala byť inštalovaná takým spôsobom, aby kanály vedúce von a odvádzaný vzduch boli čo najkratšie. Zníži sa odpor prúdenia vzduchu. Takto dosiahnete najlepší výkon pri nízkej spotrebe energie.
Preto sa bežne rekuperačná jednotka nachádza v garáži alebo inej technickej miestnosti. Predtým, ako sa rozhodnete pre umiestnenie, skontrolujte tam vlhkosť vzduchu. Mali by ste zvoliť ľahko prístupný priestor pre pravidelnú údržbu, opravy alebo len na overenie správneho fungovania komponentov. Umiestnenie HRU by tiež malo umožniť demontáž alebo výmenu neskoršej jednotky.
Ľudia, ktorí žijú v dvojpodlažnom dome, sa nemusia báť, že sa vzdajú miestnosti. Dvojpodlažné domy majú väčšinou podkrovie. Väčšinou sa nepoužíva na nič konkrétne iné ako na skladovanie; je teda pravdepodobné, že poskytne aj dostatok priestoru pre vetracie kanály.
Pri uvažovaní o podlahovej alebo stojanovej jednotke nezabudnite, že vyžaduje pevnú podlahu. Menšie jednotky je možné inštalovať na stenu. Musíte pamätať na to, že to vyžaduje špeciálne montážne konzoly pre bezpečné pripevnenie jednotky k stene. Pamätajte, že podlahová jednotka musí byť namontovaná na vhodnom podklade s minimálnou výškou, aby bol zaručený odtok kondenzátu. Odtokové potrubie musí byť inštalované s minimálnym spádom smerom do kanalizácie.
8. Spôsob inštalácie rekuperačnej jednotky
Pri inštalácii jednotky s rekuperáciou tepla zvážte použitie čo najkratších kanálových trás do exteriéru. Budete tiež musieť zapojiť ovládací panel alebo pripojiť jednotku k LAN routeru / prepínaču, pokiaľ ste si nevybrali jednotku s bezdrôtovou komunikáciou. Spotrebič vždy namontujte podľa pokynov výrobcu. Môžete si vybrať z rôznych typov upevnenia a umiestniť jednotku rôznymi smermi. Pomocou voliteľného montážneho držiaka, ktorý je k dispozícii pre vašu jednotku, ho môžete pripevniť alternatívnym spôsobom tak, aby vyhovoval miestnosti. Môžete napríklad zavesiť jednotku pod strop.
Umiestnenie prívodu vzduchu by malo v lete zabezpečiť najchladnejšiu možnú teplotu vzduchu. Vyberte si severnú stranu a pripevnite ho najmenej 2 m nad úroveň terénu. Odvod odvádzaného vzduchu musí byť v minimálnej vzdialenosti 1,5 m od prívodu vzduchu, najlepšie na druhej strane budovy. Najpopulárnejšou metódou plánovania vedenia v domácnosti je kaskádový prístup.
Ak sa rozhodnete nainštalovať rekuperáciu do nového domu, mali by ste to zvážiť v projekte úplne na začiatku. V prípade dodatočných projektov je plánovanie systému spätného získavania tepla komplikovanejšie a vyžaduje väčšie stavebné práce. Dobrým nápadom potom je spojiť inštaláciu mechanického vetrania s rekuperáciou tepla s inými stavebnými prácami alebo modernizáciou vodoinštalácie a TZB.
9. Typy a frekvencia výmeny filtrov
Existujú rôzne typy filtrov v rekuperačných jednotkách a každý z nich má odporúčanú rôznu frekvenciu výmeny. Zároveň existuje niekoľko odlišných odporúčaní. Niektorí odporúčajú vymeniť filtre každých 6 mesiacov, iní každé 3 – 4 mesiace. Ale vo všeobecnosti ide o veľmi individuálny problém a filtre je potrebné vymeniť vždy, keď sa znečistia. To si na druhej strane vyžaduje pravidelné kontroly.
Ako často teda kontrolovať stav filtra? Najlepšie by bolo skontrolovať filtre každé 2 – 3 mesiace. Ak určite vyzerajú špinavo, musíte ich vymeniť. V opačnom prípade nebude prúdenie vzduchu dostatočné a filtračný výkon sa zníži (do priestorov sa dostane špinavý vzduch). To opäť znamená, že HRU neplní svoju funkčnosť, výkonnosť a efektívnosť sa výrazne zhoršuje.
Keď to zhrnieme, oplatia sa systémy spätného získavania tepla? Inštalácia mechanického vetrania so spätným získavaním tepla v dome je určite nákladnejšou investíciou v porovnaní s gravitačným vetraním. Napriek tomu zaručuje spätné získavanie tepla a nepretržitý prísun filtrovaného čerstvého vzduchu po celý rok. Toto je najlepšie riešenie pre ľudí, ktorí chcú dýchať zdravý vzduch a zabezpečiť svojej rodine najlepší komfort bývania, ako aj pre ľudí, ktorí radi znižujú mesačné účty za vykurovací systém a zvyšujú svoje pohodlie.
Výber rekuperačnej jednotky ovplyvňuje najmä jej účinnosť
Správny výber rekuperačnej jednotky môže mať významný dopad na energetickú účinnosť, komfort a kvalitu vzduchu vo vašom bývaní. Od účinnosti výmeny tepla, cez hlučnosť a veľkosť jednotky, až po jej kapacitu, ovládanie a typ filtra, každý z týchto parametrov hraje zásadnú rolu v tom, ako dobre bude rekuperačná jednotka vyhovovať vašim potrebám.
Výberom správnej rekuperačnej jednotky nielenže zlepšíte svoje bývanie, ale aj ušetríte na nákladoch za energie a prispejete k ochrane životného prostredia. Nezabudnite teda pri výbere zvážiť všetky tieto aspekty, aby vaša investícia do rekuperácie priniesla očakávané výsledky. S výberom vám radi poradíme.